Isufi dominohet totalisht nga kundërshtari, mposhtet për titull bote - Bota Sot
Isufi dominohet totalisht nga kundërshtari, mposhtet për titull bote

Boksi

Isufi dominohet totalisht nga kundërshtari, mposhtet për titull bote

Më: 19 maj 2019 Në ora: 00:43
Meçi ndërmjet Bily Joe Saundersit dhe Shefat Isufit

Meçi ndërmjet Bily Joe Saundersit dhe Shefat Isufit për titull bote ne kategorinë super të mesme në versionin WBO u zhvillua në stadiumin e klubit Stevenage në Angli dh eishte meçi më i rëndësishëm për Isufin në karrierë.Por, Saunders, ish kampioni i botës në këtë divizion edhe një herë dëshmoi cilësinë e tij të lartë dhe u bë boksieri i parë britanik i cili mban titullin e kampionit të botës në dy kategori të peshave pas një kohe shumë të gjatë.

Saunders e kishte kontrolline meçit që nga fillimi dhe langoi disa goditje shumë të fuqishme ndaj Isufit në dy rundet e para, që i mundësuan jo vetëm të fitojë këto dy runde, por të dëhsmojë që nga fillimi se Isufi e ka po thuajse të pamundshme të fitojë me pikë në këtë meç.Në fakt Saunders përgjatë pesë rundeve të para dominoi plotësisht, jo vteëm që i fitoi me pikë, por edhe dëmtoi Isufin mjaft me goditje në trup dhe disa goditje në kokë. Në fakt, Isufi vetëm në rundin e gjashtë ishte në gjendje të qëllojë disa herë pak më mirë kundërshtarin e tij, transmeton Periskopi.

Rundet 7 dhe 8 ishin më të qeta, por Saunders kishte më shumë goditje të sakta dhe ishte e qartë se përveç një nokauti befasues, Isufi nuk kishte gjasë për fitore dhe për titull.Më pas u bë e qartë se “misioni” i Isufit në këtë meç ishte që ti mbijetonte 12 rundeve kundër Saundersit, që është arritje e madhe në vete dhe dëshmon për cilësinë dhe qëndrueshmërinë e tij.Mirëpo, fakti mbetet se ai vetëm një rund nga këta 12 e fitoi (rundin e gjashtë) dhe Saunders u shpall fitues me vendim unanim të gjyqtarëve dhe tashmë është kampion në kategorinë super të mesme në WBO.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...