Legjendat nuk vdesin kurrë, ish-kampioni i botës triumfon në UFC Night Fight - Bota Sot
Legjendat nuk vdesin kurrë, ish-kampioni i botës triumfon në UFC Night Fight

Boksi

Legjendat nuk vdesin kurrë, ish-kampioni i botës triumfon në UFC Night Fight

Më: 19 maj 2019 Në ora: 12:27
Rafael dos Anjos

Në Nju Jork u zhvillua sot eventi i radhës i arteve marciale mikse, UFC Night Fight 152, që kishte si protagonist ish-kampionin e botës të peshës së lehtë, brazilianin Rafael dos Anjos. Ai u rikthye te fitorja në kafaz, duke mundur me “submission” (arm-triangle choke) amerikanin Kevin Lee (sfida ishte e vlefshme për peshën “welter”).

Një duel që u vendos në mesin e raundit të katërt, me 34-vjeçarin Dos Anjos që tregoi edhe një herë se është një legjendë në kafaz. Një duel shumë i fortë, me Lee që e nis më mirë këtë përballje, duke fituar raundin e parë.

Gjithsesi, me kalimin e kohës është Dos Anjos ai që komandon, duke fituar me pikë dy raundet e tjera dhe ka një epërsi të lehtë. Lee duket i lodhur dhe në raundin e katërt Dos Anjos mbyll gjithçka në favorin e tij, duke konfirmuar se është një kampion pavarësisht moshës.

Dos Anjos, 29 fitore e 11 humbje në kafaz, rikthehet te fitorja pas 18 muajsh, ndërkohë që i kishte humbur dy përballjet e fundit. Ai qëndron në vendin e tretë të Divizionit të peshës “welter” (pesha 71-77kg), duke shpresuar që UFC t’i japë një shans për titullin kampion (dikur ka mbajtur titullin e peshës së lehtë).

Për Kevin Lee, 26 vjeç, kjo është humbja e tretë në katër përballjet e fundit. Ai numëron 17 fitore e 5 humbje në kafaz. Për të ky ishte një debutim në peshën “welter”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...