Për Ruizin që rrahu keq Joshuan, flet një doktor dhe befason me fjalët - Bota Sot
Për Ruizin që rrahu keq Joshuan, flet një doktor dhe befason me fjalët

Boksi

Për Ruizin që rrahu keq Joshuan, flet një doktor dhe befason me fjalët

Më: 4 qershor 2019 Në ora: 18:35
Andy Ruiz Jr dhe Joshua

Imagjinoni të bëheni kampion i rëndë i botës – duke rrëzuar një luftëtar i cili kurrë nuk është rrëzuar – dhe ende duhet të shqetësoheni për njerëzit që ju thërrasin yndyrë.

Kështu i ndodhi boksierit meksikan Andy Ruiz Jr që mposhti britanikun Anthony Joshua, duke befasuar gjithë botën.

Për syrin e pa trajnuar, meksikani sigurisht dukej i pashpresë nga forma. Por Newsbeat po zbulon se si të gjithë yndyrërat mund t’ju ndihmojnë të luftoni.

“Në një sport si boksi i peshave të rënda ka sigurisht skenarë ku mbajtja e yndyrës shtesë të trupit mund të jetë e dobishme”, thotë njohësi i dietave sportive, Dr Mayur Ranchordas.

Ai ka punuar me dikë nga boksierët profesionistë si Gavin dhe Jamie McDonnell për të zhytur Tom Daley – dhe thotë se është e gjitha për të njohur ekuilibrin delikat mes muskujve, yndyrës dhe palestrës.

“Kur ne stërvitim atletët në laborator, gjëja e parë që bëjmë është matja e përbërjes së tyre të trupit – sa masë muskulore ata mbajnë dhe sa masë yndyrore kanë rreth saj”.

“Nëse dëshironi të bëheni një çiklist i mirë, yndyra shtesë e trupit nuk është aspak e dobishme për shkak se pesha shtesë nuk përkthehet në performancë. Në boks mundet. Nëse je 20 kilogramë më i rëndë – edhe nëse kjo peshë po vjen nga yndyra – kundërshtari do të ndiejë shumë më shumë”, shpjegon ai.

Pra pesha shtesë mund të rrisë fuqinë.

“Nëse mbani trup me shumë yndyrë atëherë shkalla juaj e zemrës do të jetë më e lartë dhe ju do të duhet të përdorni më shumë energji për të lëvizur”.

Para se një boksier të shkojë në kampet e stërvitjes, zakonisht, qëllimi është humbja e masës së yndyrës dhe rritja e masës së muskujve.

Por, Dr Ranchordas thotë – për aq kohë sa një atlet është i aftë mjaftueshëm për të trajtuar peshën shtesë – yndyra mund të jetë e dobishme.

“Nëse aftësia juaj për të prodhuar shpejtësi është e mrekullueshme, fuqia juaj e goditjes është fenomenale dhe nivelet tuaja të fitnesit janë shumë, shumë të mira – nëse ju humbni 15 kg shtesë yndyre, ndoshta nuk do të ndihmoni”.

Dhe kjo na kthen në Ruiz – thotë ai.

“Ruiz po mban shumë yndyrë trupore – por mos më keq, ai mban shumë masë muskulore në të njëjtën kohë. Ai nuk është vetëm një pikë yndyrore”.

“Pra, si dallon ai nga një djalë mbipeshë poshtë rrugës? Ai djalë mund të peshojë të njëjtën gjë – por nën yndyrë ai nuk mban askund më afër muskujve”.

Ndryshe, bota u shokua kur pa sportistin më të përgatitur përtokë, dhe kjo u bë me e frikshme kur ai që qëndronte në këmbë ishte një barkosh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat