Dillian Whyte suspendohet nga boksi

Boksi

Dillian Whyte suspendohet nga boksi

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 09:51
Dillian Whyte

Dillian Whyte është suspenduar përkohësisht si sfidues i detyrueshëm për titullin botëror në peshë të rëndë WBC, në pritje të një seance dëgjimore.

Whyte mundi Oscar Rivas në O2 në fillim të këtij muaji për t’i shkaktuar kolumbianit humbjen e tij të parë profesionale dhe luftën e detyrueshme për titullin WBC me Deontay Wilder, së bashku me rripin e përkohshëm.

Por boksieri britanik ktheu një konstatim të kundërt, sipas organit drejtues, i cili deklaroi se mund të paraqesë çështjen e tij në një seancë që do të konfirmohet së shpejti.

Deklarata e lëshuar nga WBC tregonte  se një mostër UKAD e gjetur në trupin e Whyte gjatë meçit me Oscar Rivas, dha një konstatim të kundërt.

Në dritën e këtij konstatimi të pafavorshëm dhe në pritje të rezultatit të vetë hetimit dhe procesit gjykues të WBC-së, WBC-ja pezulloi përkohësisht njohjen e WBC-së për Dillian Whyte si kampion i përkohshëm botëror i peshave të rënda të WBC.

Vendimi përfundimtar pritet të dalë në seancën dëgjimore që nuk është caktuar ende.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat