Demolli: Botërori zhvillohet në Poloni

Boksi

Demolli: Botërori zhvillohet në Poloni

Më: 15 maj 2020 Në ora: 14:44
Demolli: Botërori zhvillohet në Poloni

Zëdhënësi i Federatës së Boksit të Kosovës, Latif Demolli, tha se janë duke u përgatitur që nga tani për Kampionatin Borëror për të rinj.

“Kampionati Botëror i të rinjve dhe të rejave  AIBA 2020, do të zhvillohet në qytetin e Polonisë, Kielce, nga 2 deri me 9 nëntor 2020, ka njoftuar federata botërore - AIBA.

Boksierët më të mirë në botë nga 17 dhe 18 vjeç do të garojnë në 10 kategori (pesha).

Polonia pa konkurrencë fitoi kundër ofertuesit rival, Nikaragua, për të fituar të drejtën për të organizuar këtë ngjarje. Do të jetë hera e parë që vendi mirëpret ketë ngjarje.

Meshkuj dhe femra do të garojnë në një vend për Kampionatin e Dytë Botëror për të rinj, duke u bërë vendi i dytë pas kryeqytetin hungarez të Budapest në vitin 2018. Aty, 359 boksierë nga 65 vende luftuan për titull”, tha Demolli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat