Pozitive me doping për shkak të seksit - Bota Sot
Pozitive me doping për shkak të seksit

Boksi

Pozitive me doping për shkak të seksit

Më: 12 qershor 2020 Në ora: 13:03
Pozitive me doping për shkak të seksit

Para që të vendosë të kryejë marrëdhënie seksuale, duhet të jetë e sigurt që partneri i saj është i pastër. Virginia Fuchs, pjesëtare e ekipit olimpik kombëtar të boksit amerikan, nuk do të marrë asnjë ndëshkimore, pavarësisht se rezultatet e analizave tregojnë se pa përdorur substanca të ndaluara.  Arsyeja është e thjeshtë, është vërtetuar se substancat inkriminuese brenda trupit të tij ishin transmetuar nëpërmjet seksit nga partneri i saj.

USADA njoftoi vendimin e tij për mosndëshkimin e 32-vjeçares, e cila do të jetë në gjendje të vazhdojë të ndjekë ëndrrën për t’u kualifikuar në Lojërat Olimpike të Tokios, vitin e ardhshëm.

Fuchs së fundmi ishte kapitene e ekipit olimpik të Shteteve të Bashkuara dhe në mars u zbuloi se ishte pozitive për dy substanca të ndaluara, pas një testi të kryer në shkurt. Gjatë hetimeve, USADA mësoi se partneri i Fuchs kishte marrë produkte që përfshinin dy substancat e ndaluara dhe se nivelet në trupin e boksieres ishin në përputhje me një ekspozimin përmes transmetimit seksual.

“Ky ka qenë një mësim i shkëlqyeshëm për mua dhe tani që mbaroi jam plotësisht e përqendruar në përgatitjet për Lojërat e Tokion,” – shkroi Virginia Fuchs në Twitter.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat