Legjenda Mike Tyson feston ditëlindjen e 54, disa të dhëna për karrierën e tij - Bota Sot
Legjenda Mike Tyson feston ditëlindjen e 54, disa të dhëna për karrierën e tij

Boksi

Legjenda Mike Tyson feston ditëlindjen e 54, disa të dhëna për karrierën e tij

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 09:37
Mike Tyson

Mike Tyson ka lindur pikërisht më 30 qershor të vitit 1966 dhe sot feston ditëlindjen e 54. Ai është një ish-boksier profesionist amerikan, i cili konkurroi nga 1985 deri në 2005.

Legjenda mbretëroi si kampion i padiskutueshëm i peshave të rënda botërore dhe mban rekordin si boksier më i ri për të fituar titullin me 20 vjet, 4 muaj dhe 22 ditë.

Tyson fitoi 19 ndeshjet e tij të para profesionale me nokaut, 12 prej tyre në raundin e parë. Ai fitoi titullin WBC në vitin 1986 pasi mbylli Trevor Berbick në dy raunde, dhe shtoi titujt WBA dhe IBF pasi mposhti James Smith dhe Tony Tucker në 1987.

Kjo e bëri Tyson boksierin e parë në kategorinë e rëndë për të mbajtur në të njëjtën kohë titujt WBA, WBC dhe IBF, dhe i vetmi peshë e rëndë që t’i bashkojë ata me sukses.

Tyson u bë kampion i linjës në vitin 1988 kur hoqi Michael Spinks në 91 sekonda të raundit të parë. Ai mbrojti me sukses titujt e tij nëntë herë, duke përfshirë fitoret mbi Larry Holmes dhe Frank Bruno. Në vitin 1990, Tyson humbi titujt për të nënshtruar Buster Douglas, i cili e rrëzoi atë në raundin e dhjetë.

Përpjekja për të rifituar titujt, Tyson e mposhti Donovan Ruddock dy herë në 1991, por u tërhoq nga një luftë me kampionin e atëhershëm të padiskutueshëm të peshës së rëndë, Evander Holyfield, i cili kishte mundur Douglas më vonë në 1990 për shkak të një dëmtimi.

Tyson u tërhoq nga boksi profesional në vitin 2006, pasi u eliminua në ndeshjet e njëpasnjëshme kundër Danny Williams dhe Kevin McBride.

Boksieri shpalli falimentimin në vitin 2003, pavarësisht se kishte marrë mbi 30 milionë dollarë për disa nga luftimet e tij dhe 300 milionë dollarë gjatë karrierës së tij. Në atë kohë u raportua se kishte rreth 23 milionë dollarë borxhe.

‘Iron Mike’ ishte i njohur për stilin e tij të egër dhe frikësues si dhe sjelljen e tij të diskutueshme brenda dhe jashtë rrjetit. I quajtur “Iron” dhe “Dynamite Kid” në karrierën e tij të hershme dhe më vonë i njohur si “Njeriu më i keq në planet” Tyson konsiderohet si një nga peshëngritësit më të mirë të të gjitha kohërave.

Tyson mban titullin e tretë më të gjatë të unifikuar në historinë e peshave të rënda në 8 mbrojtje rresht. Sky Sports e përshkroi atë si “boksieri më i egër që ka hyrë në një ring profesional”. Ai është futur në Sallën Ndërkombëtare të Boksit të Famshëm dhe në Sallën e Famshëm të Boxing.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat