Historia tragjike, njëri nga boksierët më të mirë që vrau gruan e tij e pastaj... - Bota Sot
Historia tragjike, njëri nga boksierët më të mirë që vrau gruan e tij e pastaj...

Boksi

Historia tragjike, njëri nga boksierët më të mirë që vrau gruan e tij e pastaj...

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 12:07
Historia tragjike, njëri nga boksierët më të mirë që vrau gruan e tij e pastaj...

Edwin Valero, u lind në Bolero Alto, fshat i vogël në Merida, Venzuela me 3 dhjetor 1983.

Valero u rrit në kushte të vështira, ku babai i tij u largua nga familja kur ai ishte ende fëmijë. Ku arriti moshën e adoleshencës, boksieri i ardhshëm jetonte në rrugë dhe mezi mbijetoj.

“Ishte sikur rrethi i shtatë i ferrit” – u shpreh ai në një intervistë duke folur për fëmijërinë e tij, shkruan insporti.

Valero nis të punonte në një sallon për rregullimin e makinave, dhe prej aty jeta e tij nisi të përmisohej. Nuk vonoi shumë dhe ai nisi stërvitjet në një klub lokal të boksit, gjë që do të ja ndryshonte jetën përgjithmonë.

Ai pati sukses të madh në nivelin amator, ku arriti 86 fitore dhe vetëm 6 humbje.

Në meçin e parë si profesionist, Valero nokautoj Eduardo Hernandez në raundin e parë në qytetin e Caracasit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat