Nga divorcet te humbja e vajzës në aksident të tmerrshëm - Jeta ‘kaotike’ e kampionit Mike Tyson

Boksi

Nga divorcet te humbja e vajzës në aksident të tmerrshëm - Jeta ‘kaotike’ e kampionit Mike Tyson

Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 16:21
Mike Tyson

Vajza e Tyson ndërroi jetë në një aksident.

54-vjeçari do të boksojë përsëri për herë të parë në 15 vjet kur të përballet me Roy Jones Jr në Kaliforni, shkruan Mirror.

Mike, ka pësuar një transformim dramatik për t’u rikthyer në formë luftarake.

Të dy burrat, të cilët nuk u takuan kurrë, fillimisht duhej të luftonin në shtator, por lufta u shty dy muaj për t’i lejuar më shumë kohë për t’u përgatitur.

Pavarësisht nga mungesa e tifozëve në stadium për shkak të pandemisë së koronavirusit, miliona pritet të shikojnë ndeshjen në televizion.

Në kulmin e famës së tij, Tyson thuhet se fitoi 300 milionë funta me boks dhe marrëveshjet fitimprurëse të sponsorizimit.

Ai ishte vetëm 20 vjeç kur u bë boksieri më i ri ndonjëherë që fitoi titullin e peshave të rënda përpara se të fitonte tituj WBA, WBC dhe IBF.

Tyson është ende i vetmi boksier i peshave të rënda që i ka unifikuar.

Image

Pavarësisht suksesit të tij në ring, jeta e 54-vjeçarit gjithashtu ka qenë e zhytur në polemika.

I rritur në një nga lagjet më të vështira të Nju Jorkut, boksieri humbi nënën e tij kur ishte vetëm 16 vjeç dhe u mor nga trajneri i tij i boksit.

Pasi garoi në Lojërat Olimpike të të Rinjve, Tyson u bë profesionist kur ishte 18 vjeç dhe fitoi titullin e tij të parë vetëm një vit më vonë.

Ai u bë kampion i botës në pesha të rënda vetëm 12 muaj pas kësaj dhe brenda ringut, ai dukej i pandalshëm.

Image

Firmat e mëdha, si Nintendo, ishin të etur për të marrë imazhin e tij në produktet dhe lojërat e tyre dhe Mike Tyson ishte një nga burrat më të famshëm në planet.

Por ndërsa ylli i tij vazhdonte të ngrihej, çarje të mëdha kishin filluar të shfaqeshin në jetën personale të Tyson.

Ai ishte i martuar me aktoren, Robin Givens, por vetëm një vit pasi ata u martuan lidhja ishte shembur.

Kishte zëra për dhunë dhe abuzim në familje dhe në një intervistë, me burrin e saj ulur pranë saj, Givens e përshkroi jetën me boksierin si “torturë, ferr të pastër, më keq se gjithçka që mund ta imagjinoja”.

Ajo pretendoi se burri i saj ishte një depresion dhe vetëm një muaj më vonë, ajo bëri kërkesë për divorc.

Tre vjet pasi martesa e tij u prish, Tyson u arrestua nën dyshimin e përdhunimit. Ai u akuzua për sulmin ndaj një gruaje 18-vjeçare në një dhomë hoteli.

Më 10 shkurt 1992, Tyson u dënua për përdhunim dhe u burgos për gjashtë vjet, por u la i lirë më 1995 pasi vuajti më pak se tre vjet të dënimit.

Përkundër të gjitha mosmarrëveshjeve, boksieri nisi një kthim të guximshëm dhe shpejt ishte mbreti i ringut edhe një herë.

Ai gjithashtu gjeti përsëri dashurinë, këtë herë me Monica Turner, një mjeke nga Uashingtoni, por më 2003 ajo bëri kërkesë për divorc, duke thënë se ai kishte qenë i pabesë.

Më 1997 Tyson kafroi Holyfield në të dy veshët gjatë luftës në ring, duke ia hequr një pjesë të veshit dhe u desh të ndërpritet ndeshja në fund të raundit të tretë.

Sidoqoftë, Tyson qëndroi në boks, duke u rrahur nga Brit Lennox Lewis më 2002 dhe megjithë fuqinë e tij të madhe fituese, u desh të paraqiste falimentimin më 2003.

Në vitin 2005, kampioni i peshave të rënda tronditi botën e boksit duke njoftuar pensionimin e tij.

Katër vjet më vonë, bota e babait të shtatë fëmijëve, Tyson, u shkatërrua kur vajza e tij katër vjeçare, Exodus, vdiq në një aksident të tmerrshëm dhe tragjik.

Trupi i vajzës së vogël u gjet nga vëllai i saj shtatë vjeçar në shtëpinë e tyre në Phoenix, Arizona.

Dyshohet se ajo ishte goditur nga një makinë teksa po vraponte ose luante. Vajzën e dërguan me urgjencë në spital por më 25 maj 2009 vdiq.

Tyson kaloi periudhë të rëndë pas humbjes së vajzës, pasi nuk po mund ta merrte veten.

“Unë mora ca kokainë për një javë, duhej të ngrihesha disi, nuk mund ta merrja veten”, tha Tyson, i cili të shtunën do t’i kthehet ringut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat