Angelina i vërsulet emrit të madh të sportit: Je mësua në kodrat e Dagestanit...

Boksi

Angelina i vërsulet emrit të madh të sportit: Je mësua në kodrat e Dagestanit...

Nga: Kemajl Goca Më: 11 shtator 2021 Në ora: 12:54
Angelina i vërsulet emrit të madh të sportit: Je mësua në kodrat e Dagestanit...

Boksierja ruse Angelina Semenova i vërsulet sportistit të njohur të MMA-së, Habib Nurmagomedov. 

Ai e kritikon për shkak të deklaratës së tij të fundit në lidhje me femrat që nuk kanë nevojë të janë në ring.

““Vajzat e ringut janë gjëja më e pakuptimtë që ka parë historia e MMA.

Të gjithë që e kuptojnë këtë sport e dinë kur mbaron raundi dhe cili vjen pas tij”, kështu ka deklaruar Khabin para pak javëve.

“ Shekulli 21 ka kohë që ka ardhur. Femrat kanë të njëjtat të drejta si burrat.

MMA është një shfaqje sportive, dhe vajzat thërrasin në traditën si qershia mbi tortë.

Është koha që Khabib të braktisë seksizmin që iu mësua në kodrat e Dagestanit, nëse ai planifikon të jetojë në një shoqëri ku gjithçka është ndryshe për një kohë të gjatë. Ose ne do ta lëmë atë të diktojë rregullat nga vjen.

Sidoqoftë, zhvillimi dhe përparimi herët a vonë do të gjejnë atë cep të botës gjithashtu”, - tha Angelina.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat