Alvarez merr 'po-në' e mjekëve - Bota Sot
Alvarez merr 'po-në' e mjekëve

Boksi

Alvarez merr 'po-në' e mjekëve

Më: 26 shtator 2018 Në ora: 10:55
Saul “Canelo” Alvarez

Komisioni mjekësor i Nevadës ka dhënë “OK”-in e tij për rikthimin në ring që në dhjetor të boksierit meksikan Saul “Canelo” Alvarez, dy javë pas fitores që ai arriti ndaj Gennady Golovkin, duke u shpallur kampion bote në peshën e mesme. Meksikani kërkon të fitojë kohën e humbur, ku qëndroi 1 vit pushim pas skandalit doping dhe pezullimit me 6 muaj, ndaj kërkon të rikthehet në ring që në dhjetor, për të mbrojtur titujt kampionë bote.

Canelo Alvarez (50 fitore, 1 humbje e 2 barazime në karrierë) synon të duelojë më 15 dhjetor, por ende nuk ka një rival dhe vend se ku do të zhvillojë sfidën e radhës. Por mediat amerikane deklarojnë se David Lemieux mund të jetë sfidanti i tij dhe se gjasat janë që sfidë të zhvillohet sërish në Las Vegas.

Alvarez u dëmtua në syrin e djathtë gjatë duelit me Golovkin dhe u detyrua që të dalë para komisionit mjekësor para se të rikthehet në ring. Por duket se gjithçka është “OK” dhe boksieri 28-vjeçar meksikan mund të rikthehet në stërvitje, për të nisur fazën përgatitore. Ky duel i shpejtë në dhjetor tregon se sfida e tretë me Golovkin me shumë gjasa do të zhvillohet në pranverën e 2019-ës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...