Krasniqi mposht Landaetan, mbron titullin e Evropës - Bota Sot
Krasniqi mposht Landaetan, mbron titullin e Evropës

Boksi

Krasniqi mposht Landaetan, mbron titullin e Evropës

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 23:21
Haxhi Krasniqi

(E plotësuar) - Haxhi Krasniqi ka arritur të mbrojë titullin e Evropës në kategorinë super të mesme në boksin profesionist (EBU).

Në Dessau të Gjermanisë ai mbrojti për herë të parë titullin e më të mirit të Evropës ndaj boksierit nga Venezuela Ronny Landaeta.

Në një ndeshje spektakolare Krasniqi arriti ta fitonte takimin me vendim unanim të gjyqtarëve.

Krasniqi ia ka shkaktuar humbjen e parë Landaetas në boksin profesionit, i cili deri më tani ka shënuar 16 fitore.

Përfundon meçi, pritet vendim i jurisë

Robin Krasniqi u rikthehet në ring sonte për t’u përballur me Ronny Landaetan.

Ka përfunduar para pak çastesh meçi mes Robin Krasniqit dhe Landetas.

Shumicën e kohës dueli ishte i barabartë, derisa vendimi i jurisë pritet të mirret pas pak.

Raundi XI:

Ka përfunduar edhe raundi i 11-të.

Ky raund ishte në favor të Krasniqit, cili krejt në fund dha një goditje të hatashme.

Raundi IX:

Ka përfunduar edhe raundi i nëntë.

Ky raund i takoi kundërshtarit të Krasniqit, i cili ishte më konkret në ids goditje.

Raundi VII:

Ka përfunduar edhe raundi i i shtatë.

Edhe ky raund ishte thuajse i barabartë, pasi të dy bokserët tubuan pikë përafërisht të barabarta.

Raundi IV: 

Ka përfunduar edhe raundi i katërt.

Ky raund ishte thuajse i barabartë pasi të dy bokserët po tregon mjaft të matur.

Raundi I: 

Ka përfunduar para pak çastesh raundi i parë i sfidës.

Robin Krasniqi është në epërsi, derisa plasoi një goditje fenomenale.

Meçi është i vlefshëm për titullin EBU (European Super Middleweight).

Ne do t’iu raportojmë për ç’do ndryshim eventual sa i përket kësaj sfide.

***

Robin Krasniqi do të rikthehet në ring sonte për t’u përballur me Ronny Landaetan, boksierin nga Venezuela, i cili doli në skenë vetëm pasi kundërshtari i paraparë i Krasniqit, Stefan Hartel, ishte tërhequr në çastet e fundit.

Para meçit, Krasniqi ka thënë se ekipi i Landaetas dhe promotori i tij meritojnë respekt që ia dolën ta caktonin këtë meç për një kohë shumë të shkurtër.

“Respekt për punën që ka bërë promotori im, dhe mirë që ekipi i Ronny Landaetas u pajtua kaq shpejtë, përndryshe përgatitjet e mia do të shkonin huq” – ka thënë Krasniqi.

“Ai (Landaeta) do të jetë ndryshe në ring. Qetësia e tij tregon se a është përgatitur mirë, duket i sigurt, ka vetëbesim,” – u shpreh boksieri shqiptarë

Ndryshe, dy boksierët do të zbresin në ring pas pak çastesh në Anhalt Arena – Dessau në Gjermani, për të luftuar për titullin EBU (European Super Middleweight).

Për Haxhi Krasniqin kjo do të jetë lufta e 54-të në karrierë, ku deri më tash boksieri nga Juniku ka arritur 48 fitore, ndërsa në 5 raste ka pësuar disfata. Në anën tjetër për boksierin venezuelian, do të jetë ky meçi i 17-të, ndërsa deri më tani nuk dinë për humbje, duke regjistruar 16 fitore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...