Fjalët e Krasniqit pasi mposhti Landaetan për ta mbrojtur titullin e kampionit - Bota Sot
Fjalët e Krasniqit pasi mposhti Landaetan për ta mbrojtur titullin e kampionit

Boksi

Fjalët e Krasniqit pasi mposhti Landaetan për ta mbrojtur titullin e kampionit

Më: 18 nëntor 2018 Në ora: 11:27
Haxhi Krasniqi

Boksieri nga Kosova, Haxhi Krasniqi, mbrojti titullin e kampionit të Evropës (EBU) në kategorinë super të mesme.

Ai mposhti spanjollin Ronny Landaeta me vendim të gjyqtarëve pas 12 raundeve luftë.

Shqiptari 31 vjeçar festoi fitoren e 49-të në karrierë nga 54 duele të zhvilluara, kurse për Landaetan kjo ishte humbja e parë në karrierë.

Krasniqi është dashur fillimisht të mbronte titullin ndaj Stefan Hartel, por ai u tërhoq për shkak të një sëmundje në stomak, kurse pak ditë para duelit Landaeta u prezantua si kundërshtar.

Sipas Krasniqit, dueli ishte tejet i vështirë.

“Unë kam respekt të madh për këtë kundërshtar, ai ka pranuar të luftojë për një kohë kaq të shkurtër”.

“Unë e kam marrë atë shumë seriozisht dhe ishte shumë punë e vështirë ndaj tij. Falënderoj të gjithë për përkrahjen”, u shpreh Krasniqi pas duelit.

Haxhi Krasniqi është një prej boksierëve më të mirë në historinë moderne të boksit gjerman.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...