Historia e dhimbshme e Tina Turner-it

Bota e Yjeve

Historia e dhimbshme e Tina Turner-it

Më: 15 janar 2021 Në ora: 17:28
Tina Turner

Përkundër të gjitha katastrofave të mundshme, Tina Turner mbeti e fortë dhe trimëreshë.

Ajo u bë e njohur me emrin Tina Turner, dhe ka lindur si Anna Mae Bullock, më 26 nëntor 1939 në një komunitet të vogël rural Natbush, në Tennessee. Ajo ishte fëmija i dytë i Zelma Priscillas, punëtores së fabrikës dhe Floyd Richard Bullock, një prift Baptist. Pas Luftës së Dytë Botërore, familja u transferua në qytetin e Noxvilles, ku punonin në mbrojtje të luftës. Këtu, Ana fitoi përvojën e parë të këndimit në Kishën Baptiste të Spring Hill.

Kur ajo ishte 11-vjeçare, prindërit e saj u shkurorëzuan dhe Zelma u zhvendos në St Louis për të shpëtuar nga vështirësitë dhe dhuna në familje, e cila për vite të tëra ka vuajtur nga burri i saj, Floyd.

Dy vjet më vonë, Floyd u martua përsëri, la fëmijët dhe u zhvendos në Detroit. Ana dhe motra e saj Eileen pranuan që të rriten nga motra e nënës, Brownsville. Tina më vonë në kujtimet e saj ka deklaruar se për shkak të fëmijërisë së vështirë dhe mënyrës në të cilën prindërit e lanë shpesh si fëmijë të padëshiruar, ka humbur ndjenjat familjare.

Pas vdekjes së tezes së saj, Ana dhe motra gjashtëmbëdhjetë vjeçare shkuan në St. Louis me nënën e saj. Pas diplomimit në vitin 1958, ajo filloi të punonte në spital si punëtor ndihmëse, duke shpresuar që të bëhej infermiere. Gjatë kësaj kohe, ajo dhe motra e saj filluan të marrin pjesë në klubet e natës në qytetin ku yllit të ardhshëm iu hapen dyert e suksesit dhe famës, por e cila i ka sjellë vuajtje të mëdha. Edhe pse ajo nuk ishte i impresionuar me pamjen e tij, Ana është hipnotizuar shumë nga talenti i një këngëtari i “The Kings of Rhythym”, Ike Turner, i cili ka qenë një mysafir i shpeshtë në performancat e tyre në klubet në St Louis.

 
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat