Egjipt: Forcat e sigurisë vrasin 14 militantë në Sinai - Bota Sot
Egjipt: Forcat e sigurisë vrasin 14 militantë në Sinai

Bota

Egjipt: Forcat e sigurisë vrasin 14 militantë në Sinai

Më: 23 dhjetor 2018 Në ora: 16:55
Fotografi ilustruese.

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë vrarë 14 militantë, gjatë një aksioni në Gadishulluin Sinai, ka njoftuar sot Ministria e Brendshme e këtij vendi.

Ministria e Brendshme e Egjiptit përmes një njoftimi tha se grupi i militantëve kishte planifikuar sulme ndaj disa ndërtesave të rëndësishme të ushtrisë dhe policisë. Militantët janë vrarë gjatë shkëmbimit të zjarrit me forcat e sigurisë në qytetin Arish.

Armë, municion dhe pajisje shpërthyese u janë gjetur militantëve, tha Ministria, duke mos përmendur nëse ka viktima edhe në radhët e forcave të sigurisë egjiptiane.

Egjipti është përballur me sulme që kanë pasur për cak forcat e sigurisë. Sulmet e tilla kryesisht janë kryer në veri të Sinait, që prej se më 2013 ushtria rrëzoi nga pushteti presidentin, Mohammed Morsi.

Në muajin shkurt të këtij viti, Egjipti nisi një operacion të madh të sigurisë kundër “organizatave kriminale dhe terroriste” në provincën e Sinait dhe gjetkë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...