Presidenti Trump pranon ftesën për të vizituar Turqinë - Bota Sot
Presidenti Trump pranon ftesën për të vizituar Turqinë

Bota

Presidenti Trump pranon ftesën për të vizituar Turqinë

Më: 24 dhjetor 2018 Në ora: 20:31
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan (Foto arkiv)

Zyrtarët turq kanë thënë se Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e ka pranuar ftesën e Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, për të vizituar Turqinë.

Zëdhënësi i presidencës turke, Ibrahim Kalin iu ka thënë gazetarëve se presidenti Trump, dëshiron të zhvillojë vizitën gjatë vitit 2019 por ende nuk është vendosur një datë konkrete.

Kalin ka thënë se presidenti turk e bëri ftesën gjatë bisedës telefonike së dy presidentëve ku u diskutua tërheqja e trupave amerikane nga Siria.

Presidenti Trump njoftoi përmes Twitter të dielen se ka pasur një bisedë “të gjatë dhe produktive” me Erdoganin në të cilën kanë diskutuar “tërheqjen e ngadaltë dhe të kordinuar mirë” të personelit ushtarak nga Siria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...