Të humburit e mëdhenj 2018 - Bota Sot
Të humburit e mëdhenj 2018

Bota

Të humburit e mëdhenj 2018

Më: 31 dhjetor 2018 Në ora: 09:08
Foto

Këngëtarja Aretha Franklin, astrofizikanti Stephen Hawkin, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB, Kofi Annan dhe shefi i kuzhinës, Joël Robuchon figurojnë në listen e personaliteteve të mëdhenj që humbën jetën gjatë vitit 2018:

       JANAR

7: FRANCE GALL, 70 vjeç, interpretuese e shumë hiteve nga vitet 60 deri në vitet 80, e njohur veçanërisht me hitin e saj “Poupee de cire poupee de son”.

15: DOLORES O’RIORDAN, 46 vjeç, këngëtarja e grupit irlandez “The Cranberries”.

20: PAUL BOCUSE, 91 vjeç, konsiderohet si “papa i gastronomisë franceze”.

20: INGVAR KAMPRAD, 91 vjeç, themeluesi i rrjetit të dyqaneve të mobiljeve suedeze IKEA.

·         SHKURT

13: HENRIK DE DANEMARK, 83 vjeç, bashkëshorti me origjinë franceze i mbretëreshës Margrethe II e Danimarkës.

18: IDRISSA OUEDRAOGO, 64 vjeç, regjisori nga Burkina Faso, fitoi çmimin e madh të jurisë në festivalin e Kanës në 1990 për “Tilai”.

21: BILLY GRAHAM, 99 vjeç, predikues evangjelist amerikan, bashkëbisedues i privilegjuar i presidentëve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për disa dekada.

24: SRIDEVI, 54 vjeç, konsiderohet si njëra nga aktoret më të mëdha të Bollywoodit.

·         MARS

10: HUBERT DE GIVENCHY, 91 vjeç, legjenda e modës franceze

14: STEPHEN HAWKING, 76 vjeç, astrofizikant brianik, i njohur për punimet e tij mbi universin. I prekur nga sëmundja Charcot, është shndërruar në ikonë pas publikimit në 1988 të  “Një histori e shkurtër e kohës”.

·         PRILL

2: WINNIE MANDELA, 81 vjeç, ikona e luftës antiapartheid gjatë 28 vitëve kur bashkëshorti i saj, Neslon Mandela, ishte i burgosur.

13: MILOS FORMAN, 86 vjeç, prodhues filmash çeko-amerikan. Ka fituar dy herë Oscarin e  regjisorit më të mirë, në 1976, për “One flew over the cuckoo’s nest” dhe në 1985 për “Amadeus”

17: BARBARA BUSH, 92 vjeç, zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga 1989 deri në 1993, është njëra nga dy gratë e vetme që dhe është martuar me një president amerikan (Georges H.W Bush) por që dhe që ka lindur një president amerikan (George W. Bush).

20: AVICII, 28 vjeç, superstar suedeze e skenës elektro, emri i tij i vërtetë është Tim Bergling.

·         MAJ

7: MAURANE, 57 vjeç, emri i saj i vërtetë është Claudine Leuypaerts, këngëtare belge.

14: TOM WOLFE, 88 vjeç, shkrimtar amerikan, shpikësi i gazetarisë së re dhe autor i bestsellerit ndërkombëtar “The bonfire of the Vanities”.

22: PHILIP ROTH, 85 vjeç, gjigant i letërsisë amerikane, autori i “Portnoy dhe kompleksi i tij”, “The Task” dhe “American pastoral”, shpesh i përmendur për çmimin Nobel, por asnjëherë s’e ka fituar.

·         QERSHOR

5: KATE SPADE, 55 vjeç, emër i madh i modës amerikane, e njohur për çantat e saj të krahut.

8: ANTHONY BOURDAIN, 61 vjeç, shef kuzhine, amerikan, i njohur për emisionin e tij televiziv “Parts Unknown” ku eksploronte specialitetet kulinare në të gjithë botën.

18: XXXTENTACION, 20 vjeç, repist amerikan, i vrarë në Florida.

20: ÉDOUARD-JEAN EMPAIN, 80 vjeç, baron e biznesmen belg. Rrëmbimi i tij në Francë ndodhi në 1978.

·         KORRIK

5 : CLAUDE LANZMANN, 92 vjeç, kineast, filozof dhe gazetar francez, autori i librit madhështor “Shoah” në 1985, transmeton atsh.

·         GUSHT

6: JOËL ROBUCHON, 73 vjeç, shef kuzhine që ka pasur numrin më të madh të yjeve në botë (32 yje në pikën më të lartë të karrierës së tij)

11: V.S. NAIPAUL (Vidiadhar Surajprasad Naipaul), 85 vjeç, shkrimtar britanik, fitoi çmimin Nobel për Letërsinë në 2001

16: ARETHA FRANKLIN, 76 vjeçe, këngëtare legjendare amerikane, e quajtur po ashtu “Mbretëresha e soulit”

18: KOFI ANNAN, 80 vjeç, ish-sekretari i përgjithshëm i OKB, me origjinë nga Gana, çmim Nobel për Paqen në 2001.

25: JOHN McCAIN, 81 vjeç, senator rebublikan, i konsideruar si hero i luftës të Vietnamit, kandidat për zgjedhjet presidenciale në 2008.

·         SHTATOR

6: BURT REYNOLDS, 82 vjeç, yll i Hollywoodit nga vitet 1970 deri në vitet 1980.

12: RACHID TAHA, 59 vjeç, këngëtar algjerian, figure emblematike e rokut francez gjatë viteve 80.

27: TARA FARÈS, 22 vjeçe, modele dhe ndikuese e famshme në rrjetet sociale, e vrarë në Bagdad.

·         TETOR

1: CHARLES AZNAVOUR, 86 vjeç, një monument i këngës franceze dhe përfaqësues i diasporës armene në botë.

6: MONTSERRAT CABALLÉ, 85 vjeçe, soprano spanjolle e njohur për teknikën e saj “pianissimo”

12: PIK BOTHA, 86 vjeç, shef i diplomacisë i Afrikës të Jugut gjatë aparteidit.

15: PAUL ALLEN, 65 vjeç, bashkëthemeluesi i Microsoftit me Bill Gate në 1975 dhe vizionar i informatikës.

15: ARTO PAASILINNA, 76 vjeç, shkrimtar finlandez, i famshëm për librin e tijë “Lepuri i Vatanenit”.

22: GILBERTO BENETTON, 77 vjeç, njëri nga themeluesit e firmës italiane Benetton.

·         NENTOR

12: STAN LEE, 95 vjeç, legjendë e personazheve ikonike si Spider Mani, Hulki dhe X-Menat.

26: BERNARDO BERTOLUCCI, 77 vjeç, gjigant i kinemasë italiane, regjisori i “Tango e fundit në Paris” dhe “Perandori I fundit”.

30: GEORGE HERBERT WALKER BUSH, 94 vjeç, presidenti i 41-të amerikan (1989-1993).

·         DHJETOR  

 3: ALBERT FRÈRE, 92 vjeç, sipërmarrës i njohur në Belgjikë, ish-drejtori i holding GBL.

8: LIOUDMILA ALEXEEVA, 91 vjeçe, ish-kundërshtare e regjimit sovjetik dhe militante për te drejtat e njeriut në Rusi.

28: AMOS OZ, 79 vjeç, shkrimtari i famshëm izraelit, mbrojtës i fuqishëm i paqes në romanin autobiografik “A Tale of Love and Darkness” (Një histori dashurie dhe errësire) që njohu një sukses botëror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...