Astana: Arrestohet për kohë të shkurtë gazetari i RFE/RL - Bota Sot
Astana: Arrestohet për kohë të shkurtë gazetari i RFE/RL

Bota

Astana: Arrestohet për kohë të shkurtë gazetari i RFE/RL

Më: 9 janar 2019 Në ora: 12:01
Foto ilustrim

Policia në Astana të Kazakistanit arrestoi një gazetar të Radios Evropa e Lirë dhe një kameraman më 9 janar, kur ata u përpoqën të mbulonin një protestë përpara selisë së qeverisë.

Korrespondenti i RFE/RL Orken Zhoyamergen thotë se ai dhe kameramani Erzhan Amirkhanov po përpiqeshin të filmonin disa gra të përfshira në protestë kur policia i ndali dhe i dërgoi në një stacion të policisë aty pranë.

Zhoyamergen tha se nuk kishte mundësi për të intervistuar protestuesit, të cilët gjithashtu ishin të paraburgosur nga ana e policisë.

Policia më vonë u tha gazetarëve të RFE / RL se ata u arrestuan "gabimisht", tha Zhoyamergen.

Zhoyamergen tha se policia gjithashtu i kërkoi atij dhe Amirkhanov të fshinin të gjitha pamjet që kishin regjistruar në demonstratë.

Por, ai tha se ata refuzuan, me arsyetimin se po bënin punët e tyre në një hapësirë publike dhe se askush nuk kishte autoritetin t'i detyronte ata të shkatërronin materialet.

Zhoyamergen thotë se më vonë mësoi se gratë po bënin thirrje për lirimin e menjëhershëm të gazetarit Toqbergen Abiev, i cili u dënua në dhjetor me një vit burg pasi një gjykatë në Astana e gjeti atë fajtor për ndërhyrje të paligjshme në veprimtaritë e organeve shtetërore dhe gjykatave.

Protestuesit këmbëngulin se akuzat kundër Abiev ishin të motivuara politikisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...