Papa Françesku njofton vizitën në Japoni në nëntor - Bota Sot
Papa Françesku njofton vizitën në Japoni në nëntor

Bota

Papa Françesku njofton vizitën në Japoni në nëntor

Nga: A.Sh Më: 23 janar 2019 Në ora: 15:12
Papa Françesku

Papa Françesku njoftoi të mërkurën se do të vizitojë Japoninë në nëntor, duke u bërë papa i parë për ta bërë këtë që nga Papa Gjon Pali II rreth 40 vjet më parë.

"Unë do të shkoj në Japoni në nëntor," tha ai në aeroplan duke e sjellë atë në Panama për një mbledhje katolikësh të rinj.

Papa ka shprehur në mënyrë të përsëritur një dëshirë për të vizituar Japoninë.

Rreth 510,000 protestantë jetojnë në një vend kryesisht Shinto Buddhist, sipas Agjencisë Japoneze për Çështje Kulturore.

Papa kishte dashur të punonte si një misionar atje në rininë e tij, por braktisi planin pas një operacioni të mushkërive.

Papa ka bërë dy udhëtime në Azi që nga zgjedhja e tij pesë vjet më parë, duke vizituar Filipinet dhe Sri Lanka në vitin 2014, pasuar nga Mianmar dhe Bangladesh vitin e kaluar.

Papa Gjon Pali II vizitoi Japoninë në vitin 1981.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...