Anglia zvogëlon fondet për biblioteka dhe muze, mbyllen qindra sosh - Bota Sot
Anglia zvogëlon fondet për biblioteka dhe muze, mbyllen qindra sosh

Bota

Anglia zvogëlon fondet për biblioteka dhe muze, mbyllen qindra sosh

Më: 26 janar 2019 Në ora: 10:37
Foto ilustruese

Rreth 400 milionë funte më pak janë ndarë për biblioteka, muze dhe galeri të artit në Angli gjatë tetë vjetëve të fundit, duke shkaktuar mbylljen e qindra qendrave të këtilla të arsimit dhe kulturës.

Udhëheqësit e këshillave rajonalë, të cilët kryesisht udhëhiqen nga konservatorët, kanë thënë se zvogëlimi i fondeve për bibliotekat, muzetë dhe galeritë e artit është bërë me qëllim që të sigurohen mjete të mjaftueshme financiare për kujdesin ndaj të moshuarve dhe grupeve tjera të ndjeshme të shoqërisë.

Këshilli i rajonit të Esexxit po planifikon t’i mbyllë dy të tretat e 74 bibliotekave, ndërsa Këshilli i qytetit të Birminghamit po planifikon t’i pakësojë grantet për organizatat kulturore për gati pesëdhjetë për qind. Liderët e këshillave rajonalë kanë paralajmëruar se ata do të jenë të detyruar të mbyllim edhe më shumë qendra kulturore në rast se qeveria qendrore nuk u jep më shumë fonde për shërbimet e përkujdesit ndaj njerëzve nevojtarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...