Njihuni me 10 shtetet më të rrezikshme në botë - Bota Sot
Njihuni me 10 shtetet më të rrezikshme në botë

Bota

Njihuni me 10 shtetet më të rrezikshme në botë

Më: 30 janar 2019 Në ora: 07:37
Foto ilustrim

Vitet e fundit është shtuar interesi i shqiptarëve për të vizituar shtete të ndryshme të botës e megjithatë është e rëndësishme që të dimë se ka edhe shtete që janë të rrezikshme.

Për momentin po ju tregojmë 10 shtetet që verësohet më të rrezikshme në botë dhe sugjerohët të mos shkohet në to për t'i vizituar.

Në vendin e 1-ë është shteti i Libanit. Në Liban, madje edhe në Bejrut niveli i terrorizmit është në nivele alarmuese dhe të huajt janë shënjestër e shpeshtë.

Në vendin e 2-të vjen shteti afrikan Sudan. Edhe ky shtet është i rrezikshëm pasi dominohet nga bandat që janë të fuqishme edhe ndaj shtetit.

Kurse në vendin e 3-të ndodhet Bangdaleshi. Ky shtet përvec terrorizmit është i rrezikshëm edhe ndaj sëmundjeve. Prandaj të huajt duhet të kenë kujdes të ruhen nga këto sëmundjet e rrezikshme.

E nuk kishte si të mungonte edhe Afganistani i cili është në vendin e 4-të. Afganistani ende vazhdon të jetë i rrezikshëm nga sulmet me bomba të talebanëve të cilët cuditërisht kanë akoma fuqi të luftojnë.

Kurse Libia është në vendin e 5-të. Edhe në këtë shtet terrorizmi rrezikon të huajt dhe këshillohet të mos vizitohet.

Në vendin e 6-të është Nigeria. Në këtë shtet të huajt rrezikohen nga rrëmbyesit dhe që nga vitit 206 deri mv sot kanë ndodhur 240 raste rrëmbimi ndaj të huajëve. Mos e vizitoni.

Iraku sërish ngelet i rrezikshëm dhe dalja në skenë të terroristave ISIS e ka bërë edhe më të rrezikshëm duke e ngritur në vendin e 7-të. Në këtë shtet njerëzit janë ndarë në etni dhe luftojnë me njër-tjetrin duke sjellë destabilizim total.

Pakistani mbetet një rrezik për të huajt dhe është në vendin e 8-të. Edhe pse duket si një shtet stabil në vend ka grupe që i urrejnë të huajt.

Por edhe disa zona të Indisë janë të rrezikshme dhe nuk është mirë të vizitohen. Padyshim India është edhe e bukur por populësia e saj është e ndarë në zona të pasura dhe të varfëra. Prandaj nëse dëshironi ta vizitoni zgjidhni vetëm zonat e përparuara dhe të pasura. Prandaj është në vendin e 9-të.

Kurse në vendin e 10-të është Meksika. Ky shtet njihet për fuqinë e mafies dhe drogës saqë edhe Donald Trump po përpiqet në maksimum të ndërtojë një mur gjatë kufirit SHBA-Meksikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...