Brazil, numri i të vdekurve arrin në 110 - Bota Sot
Brazil, numri i të vdekurve arrin në 110

Bota

Brazil, numri i të vdekurve arrin në 110

Më: 1 shkurt 2019 Në ora: 12:12
Foto ilustruese

Numri i të vdekurve ka arritur në 110 nga kolapsi i rrëzimit të digës në qytetin e Brumadinhos në Brazil, sipas zyrtarëve dhe punonjësve të shpëtimit.

Toger Flavio Godinho, një zyrtar në agjencinë shtetërore të mbrojtjes civile të Minas Gerais, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press se 238 njerëz ende ishin në listë si të zhdukur

Askush nuk është gjetur i gjallë që nga e shtuna, por Departamenti i Zjarrit i Minas Gerais tha se nuk dëshiron të ndalë kërkimin për viktimat.

Diga që mbajti mbeturinat e hekurit të operuara nga gjiganti i minierave Vale, u shembën të premten e kaluar, duke lëshuar 12 milionë metra kub baltë dhe mbeturina që varrosën ndërtesat pranë digës dhe disa pjesëve të qytetit të vogël jugperëndimor të Burmadinho.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...