Jahti më i madh në botë, ky është çmimi astronomik i tij - Bota Sot
Jahti më i madh në botë, ky është çmimi astronomik i tij

Bota

Jahti më i madh në botë, ky është çmimi astronomik i tij

Më: 4 shkurt 2019 Në ora: 15:37
Foto

Projekti kolosal 600 milionë dollarësh, i quajtur ‘Projekti Valkyrie’ do të jetë i gjatë 229 metra, ekuiavelnt me gjatësinë e 24 autobusëve, transmeton lajmi.net.Kjo do të thyente rekordin e mbajtur aktualisht nga super jahti ‘Azzam’, i cili i përket presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Khalifa bin Zayed Al Nahyan, me gjatësi prej 180 metrash.

Leviatri lundrues mund të mbajë 52 persona dhe 92 anëtarë të ekuipazhit, duke përfshirë një kuvertë të tërë vetëm për pronarin dhe do të udhëtojë me një shpejtësi prej 40 km/h.

Përveç galerish të artit, jahti do të ishte i pajisur edhe me teatro e restaurante për të ftuarit.

Projekti është ide e Chulhun Park, i cili kaloi tetë muaj duke punuar me dizajnet e jahteve Palmer Johnson si pjesë e lëndës së të tij universitare.
 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat