Moon: Samiti i Kim-Trump 'një përparim i shquar' për paqen - Bota Sot
Moon: Samiti i Kim-Trump 'një përparim i shquar' për paqen

Bota

Moon: Samiti i Kim-Trump 'një përparim i shquar' për paqen

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 12:25
Donald Trump, Kim Jong-un

Marrëveshja për një takim të dytë midis Donald Trump dhe Kim Jong Un ishte një "përparim i shquar" për negociatat e paqes në gadishullin Korean, tha Presidenti Moon Jae-in të hënën, por ai pranoi dyshimet e mbetura mbi denuklearizimit.

Presidenti i SHBA dhe udhëheqësi i Koresë së Veriut do të takohen në Hanoi, nga 27 deri më 28 shkurt, pas samitit të tyre të parë në Singapor qershorin e kaluar.

Ky takim - i pari midis udhëheqësve të SHBA dhe Koresë së Veriut - prodhoi një dokument të paqartë, në të cilin Kim u zotua të punojë drejt "denuklearizimit të Gadishullit Korean"

Por përparimi është penguar që dy palët të mos jenë dakord me të, dhe analistët thonë se përparimi i prekshëm në denuklearizim do të jetë i nevojshëm nëse bisedimet duhet të shmangin shkarkimin si "TV Show".

Me takimin e nivelit të lartë tani dy javë larg, Pheniani ende nuk ka dhënë asnjë konfirmim zyrtar të takimit në kryeqytetin vietnamez.

"Për ne, epoka e paqes dhe e prosperitetit në gadishullin është tërhequr më pranë", tha Moon në komentet e tij të para që nga shpallja e samitit.

Takimi ishte një "zbulim i mrekullueshëm në procesin e paqes në gadishullin Korean", shtoi Presidenti i Koresë së Jugut.

Por ai pranoi se kishte "ende shumë dyshime në lidhje me nëse denuklearizimin e gadishullit Korean dhe procesin e paqes mund të përfundojë me sukses".

Të du udhëheqësit, Koreas dhe SHBA kanë vazhduar në bisedimet mbi çështjen për shkak të "besimit të fortë në drejtimin që historia duhet të marrë", shtoi Moon, i cili ka marrë rolin e njeriut të mesëm midis Phenianit dhe Uashingtonit, duke u përpjekur të kapërcejë hendeku në bisedimet për denuklearizimin.

Aleatët e Sigurisë Seul dhe Uashingtoni në kohë kanë ndjekur qasje të ndryshme ndaj Phenianit, me udhëheqësin e Koresë së Jugut që po ndjek angazhimin ndërsa Shtetet e Bashkuara këmbëngulin se presioni duhet të mbahet deri sa të denuklearizohet Veriu.

Por Moon shprehu mirënjohje për të dy Trump dhe Kim për "përpjekjet e tyre të paparë dhe të guximshme diplomatike", duke thënë se ata ishin "duke kaluar një det mosbesimi të thellë".

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat