Rusi, deputetët mbështesin projekt-ligjin për të izoluar internetin - Bota Sot
Rusi, deputetët mbështesin projekt-ligjin për të izoluar internetin

Bota

Rusi, deputetët mbështesin projekt-ligjin për të izoluar internetin

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 06:14
Foto ilustrim

Ligjvënësit rusë mbështetën të martën një projekt-ligj që mund të shkëpusë trafikun e internetit të vendit nga serverat jashtë vendit që kritikët thonë se është një hap drejt censurës dhe ndoshta një rrjeti të izoluar si në Korenë e Veriut.

Projektligji kaloi leximin e tij të parë me 334 vota në 47 pas një debati jashtëzakonisht të nxehtë në Dumën e Shtetit, ku shumë ligjvënës nga partitë e pakicës e kritikuan atë si tepër të kushtueshëm dhe argumentoi se nuk u shkrua nga ekspertë.

Autorët e iniciativës thonë se Rusia duhet të sigurojë rrjetet të saj pasi Presidenti i SHBA Donald Trump shpalosi strategjinë e re të sigurisë kibernetike të Amerikës vitin e kaluar.
Ata që qëndrojnë pas legjislacionit thonë se qëllimi është krijimi i “mekanizmave mbrojtës për të siguruar funksionimin afatgjatë të qëndrueshëm të rrjeteve të internetit në Rusi” në rast se SHBA ndërmerr ndonjë veprim në hapësirën kibernetike për t’i kërcënuar ata.

Qasja e re ndjek atë që zyrtarët amerikanë thanë ishte një valë sulmesh kibernetike nga Rusia, Irani, Koreja e Veriut dhe Kina, duke paralajmëruar se tani do të reagonte ndaj çdo ndërhyrje armiqësore në të ardhmen, si në mënyrë të dhunshme dhe në mbrojtje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...