Konflikti për pjesëmarrjen në Holokaustin nazist, Polonia thërret për sqarime ambasadorin izraelit - Bota Sot
Konflikti për pjesëmarrjen në Holokaustin nazist, Polonia thërret për sqarime ambasadorin izraelit

Bota

Konflikti për pjesëmarrjen në Holokaustin nazist, Polonia thërret për sqarime ambasadorin izraelit

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 06:25
Benjamin Netanjahu

Polonia thirri ambasadoren e Izraelit të premten dhe kërkoi sqarim për një samit në Jerusalem, ku u raportua se kryeministri Benjamin Netanjahu akuzoi kombin polak për pjesëmarrje në Holokaustin nazist.

Zyra e Netanjahut tha në një deklaratë se kryeministri, i cili ishte në Varshavë për një konferencë të sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara për Lindjen e Mesme, ishte keqkuptuar nga “The Jerusalem Post”, e cila më vonë botoi një artikull të korrigjuar.

Në një deklaratë të mëvonshme, zyra e Netanyahut tha se në vërejtjet e tij mbi çështjen e bashkëpunimit polak me pushtuesit nazist, ai nuk kishte hedhur ndonjë faj ndaj askujt.

Polonia, ku ndjeshmëritë mbi çështjen e veprimeve të saj gjatë Holokaustit janë të larta, ka thirrur menjëherë për sqarim të dërguarin izraelit, Anna Azari.

Çështja e sjelljes së Polonisë gjatë Holokaustit ishte në qendër të një mosmarrëveshje diplomatike izraelito-polake vitin e kaluar, pasi pikërisht në kampet naziste polake, kanë humbur jetën shumë prej 6 milionë hebrenjve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pas një proteste në Izrael dhe në Shtetet e Bashkuara, qeveria konservatore e Ligës dhe Drejtësisë e Polonisë, u tërhoq nga legjislacioni për mandatimin e kushteve të burgut, për këdo që sugjeroi se vendi kishte bashkëpunuar me nazistët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...