Këto janë shtetet më të fuqishme në botë - Bota Sot
Këto janë shtetet më të fuqishme në botë

Bota

Këto janë shtetet më të fuqishme në botë

Më: 3 mars 2019 Në ora: 12:44
Valdimir Putin dhe Donald Trump

SHBA-ja ka ruajtur vendin e saj si vendi më i fuqishëm në botë edhe në vitin 2019 sipas një renditje vjetore të bërë nga US News dhe World Report.

Shtetet e Bashkuara ndiqen afër nga disa armiq dhe aleatë tradicionalë.

Renditja u bë duke shikuar ndikimin politik dhe financiar të një vendi, aleancat ndërkombëtare që ka, forcën ushtarake dhe veprimet prej një lideri ndërkombëtar.

Us News dhe World Report në kuadër të “Vendet më të mira për 2019” bëri renditjen në bashkëpunim me Universitetin e Pensilvanisë, i cili anketoi më shumë se 20,000 njerëz në 80 vende të ndryshme.

Këto janë vendet më të fuqishme në botë për vitin 2019:

1.            SHBA

2.            Rusia

3.            Kina

4.            Gjermania

5.            Mbretëria e Bashkuar

6.            Franca

7.            Japonia

8.            Izrael

9.            Arabia Saudite

10.          Korea e Jugut

11.          Emiratet e Bashkuara Arabe

12.          Kanada

13.          Irani

14.          Zvicra

15.          Australia

16.          Turqia

17.          India

18.          Italia

19.          Iraku

20.          Singapori

21.          Suedia

22.          Pakistan

23.          Spanja

24.          Katari

25.          Belgjika

26.          Holanda

27.          Norvegjia

28.          Danimarka

29.          Egjipti

30.          Brazili

31.          Afrika e Jugut

32.          Vietnami

33.          Jordania

34.          Zelanda e Re

35.          Bjellorusia

36.          Libani

37.          Luksemburgu

38.          Meksika

39.          Ukraina

40.          Finlanda

41.          Greqia

42.          Omani

43.          Kazakistani

44.          Polonia

45.          Azerbajxhani

46.          Nigeria

47.          Indonezia

48.          Irlanda

49.          Portugalia

50.          Kolumbia

51.          Filipinet

52.          Serbia

53.          Mianmar

54.          Tajlanda

55.          Argjentina

56.          Angola

57.          Gana

58.          Malajzia

59.          Tanzania

60.          Shri Lanka

61.          Maroku

62.          Panama

63.          Tunizia

64.          Guatemala

65.          Ekuadori

66.          Peru

67.          Kili

68.          Republika Çeke

69.          Republika Dominikane

70.          Rumania

71.          Hungaria

72.          Kosta Rika

73.          Bullgaria

74.          Urugaji

75.          Kroacia

76.          Lituania

77.          Sllovakia

78.          Sllovenia

79.          Latvia

80.          Estonia

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...