Agjencia amerikane publikon listën me shtetet më të fuqishme në botë

Bota

Agjencia amerikane publikon listën me shtetet më të fuqishme në botë

Më: 4 mars 2019 Në ora: 18:39
Putin dhe Trump

Agjencia amerikane ‘US News’ ka publikuar listën me shtetet më të fuqishme të botës.

Renditja e shteteve është bërë në bashkëpunim me ‘BAV Group’ , ‘VMLY&R’ dhe ‘Wharton School.

Ata kontaktuan 20.000 njerëz nga katër regjione për 80 vende të botës.

Listës së shteteve më të fuqishme të botës i prinë SHBA-ja. Njëlloj si herën e fundit kur është publikuar lista, SHBA-ja nuk e ka ndërruar pozitën.

Pozitën dy dhe tre e nxënë, Rusia dhe Kina, ndërsa e katërta është Gjermania. Në pozitën e pestë është Mbretëria e Bashkuar.

Rënie ka pësuar India e cila vitin e kaluar ishte renditur e 15-ta, kurse këtë vit është në pozitën e 17-të.

Po ashtu edhe Turqia ka pësua rënie. Nga pozita e 14-të që ishte ka rënë në të 16-të, transemton alsam.

Ngritje enorme ka Greqia e cila nga pozita e 52-të ka kaluar në pozitën e 41-të.

Rënie drastike ka Portugalia. Nga pozita e 38-të ku ishte, tash gjenden në pozitë të 49-të.

Po ashtu rënie ka pësuar edhe Serbia e cila vitin e kaluar ishte ne vendin e 51-të, tash ka rënë një pozitë më poshtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat