Siri, “operacion pastrimi” zonës që mbahej nga ISIS-i - Bota Sot
Siri, “operacion pastrimi” zonës që mbahej nga ISIS-i

Bota

Siri, “operacion pastrimi” zonës që mbahej nga ISIS-i

Më: 24 mars 2019 Në ora: 20:20
Foto ilustruese

Koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që ka luftuar kundër ISIS-it tha se njësitë e SDF-së po punojnë për të identifikuar militantët e mbetur që mund të kenë qëndruar të fshehur në zonë, si dhe për të eliminuar armatimet e mbetura nga ISIS-i.

Për disa netë me radhë u zhvilluan bombardime të vazhdueshme ajrore ndaj zonave që kontrolloheshin ende nga ekstremistët në qytetin Baghuzi, në Sirinë verilindore.

Deri në mëngjesin e së shtunës, në zonë shiheshin pamje automjetesh të djegura, kampe të braktisura dhe furnizime të lëna pas nga terroristët dhe familjet e tyre.

Mbi një nga ndërtesat e pakëta të mbetura në këmbë, SDF-ja ngriti flamurin për të festuar kështu fundin e kalifatit të vetëshpallur që shkaktoi terror dhe vdekje në radhët e popullit që zaptoi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat