Detajet e reja: Autori i vrasjeve në Zelandën e Re qëndroi në Austri - Bota Sot
Detajet e reja: Autori i vrasjeve në Zelandën e Re qëndroi në Austri

Bota

Detajet e reja: Autori i vrasjeve në Zelandën e Re qëndroi në Austri

Më: 28 mars 2019 Në ora: 20:07
Foto ilustruese

Australiani Brenton Tarant, i cili qëlloi në njerëz në një xhami në Christchurch, qëndroi sipas ministrit, në Austri, nga 28 nëntor deri 2 dhjetor të vitit të kaluar.

Gjatë asaj kohe, ai mori me qira një veturë me të cilën bëri 2.000 kilometra rrugë duke vizituar disa qytete.

Ai e shihte Austrinë si një nga vendet në të cilat mund të iniciojë rezistencë kundër migrimit, shkruan Tarant në manifestin e tij.

Kickl vuri në dukje se Tarant vizitoi edhe Korenë e Veriut në vitin 2014 dhe në grupin e turistëve ishin edhe tre austriakë.

"Një hetim i vazhdueshëm është në proces për sfondin e atij udhëtimi, si dhe kontaktet", shpjegoi ministri.

Ai vuri në dukje se Austria aktualisht nuk përballet me kërcënim specifik të terrorizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...