Papa në pension, Benedikti XVI, ka fajësuar "radikalizmin e pashembullt në vitet 1960 - Bota Sot
Papa në pension, Benedikti XVI, ka fajësuar "radikalizmin e pashembullt në vitet 1960

Bota

Papa në pension, Benedikti XVI, ka fajësuar "radikalizmin e pashembullt në vitet 1960

Më: 11 prill 2019 Në ora: 22:52
Ish-Papa Benedikti XVI

Ai tha se "shpërbërja e konceptit të krishterë të moralit" ishte poshtë për ndryshime kulturore. Letra e Benediktit tërhoqi kritika të gjera me disa duke thënë se nuk shkon në çështjet strukturore brenda kishës që ndihmuan në mbulimin e abuzimit.

"Ajo nuk trajton çështjet strukturore që mbështesin abuzimin me abuzimet, ose rolin e kontestuar 24-vjeçar të Benediktit si kreu i zyrës së fuqishme doktrinore të Vatikanit", tha Joshua McElwee, Korrespondent i Vatikanit në Reporterin Katolik Kombëtar.

Ish-Papa, i cili u tërhoq në pension në vitin 2013, ishte i pari që dha dorëheqjen nga pozita në pothuajse 600 vjet. Dokumenti i tij me 5,500 fjalë u botua në revistën katolike të Gjermanisë, Klerusblatt shkruan Euro News, përcjell "Bota sot".

Ajo është e ndarë në tri pjesë, e para e cila jep "kontekst më të gjerë shoqëror të çështjes" duke kritikuar vitet 1960 si një kohë e revolucionit seksual që çoi në pedofilinë duke u bërë "e lejuar dhe e përshtatshme". "Mund të thuhet se në 20 vitet e viteve 1960-1980, standardet e mëparshme normative në lidhje me seksualitetin u shembën tërësisht," shkroi Benedikti. Pjesa e dytë diskuton se si periudha shkaktoi një prishje të moralit në katolicizëm. Ish-Papa pohoi se në disa seminare - shkolla për të përgatitur njerëzit për të shërbyer si klerikë - u krijuan klika homoseksuale, anëtarët e të cilëve "vepruan pak a shumë haptazi".

Së fundi, Benedikti thotë se mënyra e vetme për të zgjidhur problemin është "bindja dhe dashuria për Zotin tonë Jezu Krisht". Ai konkludoi: "Unë do të doja të falënderoja Papa Francis për gjithçka që ai bën për të na treguar përsëri dhe përsëri, dritën e Perëndisë, e cila nuk është zhdukur, edhe sot". Në një letër të vitit 2018, Papa i tanishëm tha me "turp dhe pendim" kisha "nuk veproi në kohën e duhur, duke kuptuar madhësinë dhe gravitetin e dëmeve të bëra për kaq shumë jetë".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...