Sipas sondazheve kryeministrja e Zelandës së Re vlerësohet në nivelin më të lartë që nga marrja e detyrës - Bota Sot
Sipas sondazheve kryeministrja e Zelandës së Re vlerësohet në nivelin më të lartë që nga marrja e detyrës

Bota

Sipas sondazheve kryeministrja e Zelandës së Re vlerësohet në nivelin më të lartë që nga marrja e detyrës

Më: 15 prill 2019 Në ora: 10:08
Jacinda Ardern

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, e cili u vlerësua në vend dhe jashtë vendit për trajtimin e rastit të Christchurch, muajin e kaluar, mori vlerësimin më të lartë që prej marrjes së detyrës në një sondazh të shikuar gjerësisht të hënën, shkruan Reuters.

Analiza politike e 1 LAJME Colmar Brunton tregoi 51 për qind e të anketuarve thanë se Ardern ishte kryeministrja e tyre e preferuar, duke u ngjitur 7% nga sondazhi i fundit në muajin shkurt.

Rezultatet e votimit të partisë gjithashtu treguan Partinë Laburiste të Ardernit duke u rritur në 48 për qind.

"Gjithçka që unë di është se unë po bëj punën time në maksimum aftësinë time", tha Ardern për 1News kur u pyet për rezultatin e sondazhit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...