Partia e Erdoganit kërkon anulimin e zgjedhjeve - Bota Sot
Partia e Erdoganit kërkon anulimin e zgjedhjeve

Bota

Partia e Erdoganit kërkon anulimin e zgjedhjeve

Më: 16 prill 2019 Në ora: 17:01
Erdogan

Partia Drejtësia dhe Zhvillim e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka paraqitur ankesë ku ai kërkon anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve komunale në Stamboll.

Nëse ankesa do të miratohet, zgjedhjet e përsëritura do të mbahen në javën e parë të 60 ditëve nga votimi fillestar, përkatësisht më 2 qershor, transmeton Reuters.

Nëse ankesa refuzohet, rezultatet do të finalizohen dhe fituesi do të marrë një mandat për fillimin e punës.

Sipas rezultateve paraprake, Partia Republikane Popullore e opozitës ka fituar në Stamboll, duke i dhënë fund, pas 25 vjetësh, kontrollit të partisë së Erdoganit në qytetin më të madh turk.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat