Partia e Erdoganit kërkon anulimin e zgjedhjeve - Bota Sot
Partia e Erdoganit kërkon anulimin e zgjedhjeve

Bota

Partia e Erdoganit kërkon anulimin e zgjedhjeve

Më: 16 prill 2019 Në ora: 17:01
Erdogan

Partia Drejtësia dhe Zhvillim e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka paraqitur ankesë ku ai kërkon anulimin dhe përsëritjen e zgjedhjeve komunale në Stamboll.

Nëse ankesa do të miratohet, zgjedhjet e përsëritura do të mbahen në javën e parë të 60 ditëve nga votimi fillestar, përkatësisht më 2 qershor, transmeton Reuters.

Nëse ankesa refuzohet, rezultatet do të finalizohen dhe fituesi do të marrë një mandat për fillimin e punës.

Sipas rezultateve paraprake, Partia Republikane Popullore e opozitës ka fituar në Stamboll, duke i dhënë fund, pas 25 vjetësh, kontrollit të partisë së Erdoganit në qytetin më të madh turk.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...