Ankesa e Erdoganit pa efekt, Stambolli me kryebashkiak të ri - Bota Sot
Ankesa e Erdoganit pa efekt, Stambolli me kryebashkiak të ri

Bota

Ankesa e Erdoganit pa efekt, Stambolli me kryebashkiak të ri

Më: 17 prill 2019 Në ora: 19:27
Erdogan

Kandidati i opozitës turke është shpallur kryebashkiak i Stambollit pasi numërimi i votave nga zgjedhjet e fundit lokale ka përfunduar.

Ekrem Imamoglu zyrtarisht mori sot mandatin e kryetarit të bashkisë në një ceremoni ceremoniale në Stamboll, raporton Reuters.

Ai u shpall kryetar i bashkisë pavarësisht apelit të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (ACP) të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Partia e tij njoftoi në Twitter se Imamoglu qysh sot do të marrë detyrën.

Rezultatet e zgjedhjeve lokale më 31 mars sollën një fitore të ngushtë të Partisë Popullore Republikane (CHP) në qytetin kryesor ekonomik të Turqisë, e cila i dha fund kontrollit 25-vjeçar të AKP dhe paraardhësve të tij.

Humbja e pushtetit në këtë qytet është veçanërisht e vështirë për Erdoganin, i cili filloi karrierën e tij politike në këtë qytet si kryebashkiak në vitet e nëntëdhjeta.

AKP gjithashtu u bëri thirrje zyrtarëve të parandalojnë Imamoglu nga marrja e detyrës deri në marrjen e një vendimi për ankesën e tyre.

Nëse apeli i AKP-së miratohet, Stambolli, i cili përbën më shumë se një të tretën e ekonomisë së Turqisë, do të kthehet sërish në votime më 2 qershor, shkruan Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...