Zbulohet një varrezë dinosaurësh 220 milionë-vjeçare - Bota Sot
Zbulohet një varrezë dinosaurësh 220 milionë-vjeçare

Bota

Zbulohet një varrezë dinosaurësh 220 milionë-vjeçare

Më: 21 prill 2019 Në ora: 16:29
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një varrezë dinozaurësh 220 milion vjeçare është zbuluar në perëndim të Argjentinës, ku janë gjetur eshtrat e dhjetë kafshëve, sipas kërkuesve argjentinas.

« Janë rreth dhjetë trupa të ndryshëm. Është një masë kockash, pothuajse pa sedimente. Duket sikur kanë bërë një gropë dhe i kanë hedhur brenda. Është impresionuese”, shpjegoi palentologu argjentinas Ricardo Martines.

Sipas shkencëtarit të Institutit dhe Muzeut të Shkencave të Natyrës (IMCN) të Universitetit të San Juan (perëndim), “këto fosile i përkasin basenit Ischigualasto, i cili korrespondon me 220 milionë vite më parë, një epokë nga e cila e njohim pak faunën “.

Varreza u zbulua në shtator të 2018-ës në provincën San Juan (1.100 km në perëndim të Buenos Aies), tha Cecilia Apaldetti, kërkuese pranë IMCN dhe anëtare e Këshillit Kombëtar të shkencave teknike (Conicet).

Ky zbulim « ka një rëndësi të veçantë pasi janë të paktën shtatë ose tetë trupa dicynodontësh, që janë paraardhësit e kafshëve që i ushqejnë të vegjlit me gji, në madhësinë e një kau, si edhe mbetje të tjera të cilat nuk dihet akoma nëse janë dinosaur apo paraardhësit e krokodilëve të mëdhenj » shpjegoi Martinez.

Argjentina ka fosile të shumta nga tre periudha të ndryshme, Mesozoike Triasike, Jurasike dhe Kretake.

Ato u përkasin kafshëve të ndryshme nga ato të gjendura në Hemisferën Veriore.

Mbledhjet e fosileve më të rëndësishme të dinozaurëve gjenden në Patagoni (jug), rajonet e La Rioja dhe San Juan (perëndim) dhe në provincën e Salta (veri).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...