Sulmet e Sri Lanka: Funerali masiv në ditën e zisë - Bota Sot
Sulmet e Sri Lanka: Funerali masiv në ditën e zisë

Bota

Sulmet e Sri Lanka: Funerali masiv në ditën e zisë

Më: 23 prill 2019 Në ora: 08:19
Foto ilustrim

Funerali i parë masiv ka filluar në Sri Lanka, derisa vendi shënon një ditë zie për viktimat e shpërthimeve të së dielës.

Numri i të vdekurve të sulmeve ndaj kishave dhe hoteleve është rritur në 310, njoftoi policia të martën, raporton “Bbc”.

Vendi ka mbajtur tre minuta heshtje dhe një gjendje e jashtëzakonshme është në fuqi për të parandaluar sulme të mëtejshme.

Qeveria e Sri Lanka ka fajësuar shpërthimet në grupin lokal islamik National Thowheed Jamath (NTJ).

Policia tani ka arrestuar 40 të dyshuar në lidhje me sulmin, tha një zëdhënës të martën.

Funerali masiv u zhvillua në kishën e Shën Sebastianit në Negombo, në veri të Kolombo, e cila ishte një nga vendet e shënjestruara në shpërthimet e së dielës.

Flamujt u ulën në gjysmë derën dhe njerëzit u përkulën në heshtje në lidhje me viktimat, si dhe 500 vetë të plagosur gjatë sulmeve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat