Putin: Kim Jong Un ka nevojë për garanci ndërkombëtare - Bota Sot
Putin: Kim Jong Un ka nevojë për garanci ndërkombëtare

Bota

Putin: Kim Jong Un ka nevojë për garanci ndërkombëtare

Më: 25 prill 2019 Në ora: 13:56
Putin dhe Kim Jong

Presidenti rus Vladimir Putin, ka thënë se liderit të Koresë së Veriut i nevojitet garantimi i sigurisë ndërkombëtare për të ndaluar programin e tij bërthamor.

Kjo garanci  do të duhej të ofrohet brenda një kuadri shumëkombësh, shtoi ai, pas bisedimeve p në Vladivostok në lindjen e largët të Rusisë.

Kim e ka vlerësuar takimin si ‘shkëmbim kuptimplotë’.

Putin tha se udhëheqësi i Koresë së Veriut ishte mjaft i hapur dhe se kanë biseduar lirshëm për të gjitha çështjet që ishin në agjendë.

Ky takim vjen pas  bisedimeve midis SHBA dhe Koresë së Veriut në shkurt, kur Kim Jong Un  takoi Presidentin e SHBA Donald Trump në kryeqytetin vietnamez Hanoi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...