Sulm me bombë në Irak, shtatë të vrarë - Bota Sot
Sulm me bombë në Irak, shtatë të vrarë

Bota

Sulm me bombë në Irak, shtatë të vrarë

Më: 19 maj 2019 Në ora: 20:04
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një njësi ushtarake pro-qeveritare e shiitëve të Irakut tha se shtatë vetë u vranë dhe 26 u plagosën në lindje të Irakut.

Një bombë në rrugë goditi sot një autobus në të cilin ishin luftëtarët e saj, transmeton KosovaPress.

Një njësi e quajtur Forca Kombëtare e Lëvizjes njoftoi se bomba në Balad Ruz goditi një autobus që erdhi nga provincën Basra në Irakun jugor.

Tani për tani, askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin.

Grupet shiite u vunë në shënjestër nga ekstremistët e Shtetit islam, të cilët janë sunitë.

Shteti Islamik, i cili dikur kontrolloi pjesë të mëdha të Sirisë dhe Irakut, u shpall zyrtarisht i mposhtur në Irak pas një beteje të përgjakshme trevjeçare që la të vdekur dhjetëra mijëra njerëz.

Disa nga pjesët e mbetura të grupit ekstremist vazhdojnë të sulmojnë në pjesë të ndryshme të Irakut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...