E pabesueshme: Ky është numri i vdekjeve që shkaktojnë çdo ditë kafshimet e gjarpinjve në botë - Bota Sot
E pabesueshme: Ky është numri i vdekjeve që shkaktojnë çdo ditë kafshimet e gjarpinjve në botë

Bota

E pabesueshme: Ky është numri i vdekjeve që shkaktojnë çdo ditë kafshimet e gjarpinjve në botë

Më: 26 maj 2019 Në ora: 18:20
Foto ilustrim

Kafshimi i gjarpinjve merr jetën e midis 81-138 mijë njerëzve dhe paralizon më shumë se 400 mijë persona çdo vit, në nivel global.

Shumica e personave të cilët kafshohen nga gjarpërinjtë, nuk arrijnë të mbijetojnë pasi helmi i tyre ka efekt tejët të shpejtë.

Edhe mungesa e njohurive bën që ata të vonohen për të shkuar të marrin mjekimin e duhur.

Shumë studiues në mbarë botën po përpiqen të kuptojnë se si mund t’i luftojnë këta gjarpinj helmues dhe vdekjeprurës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...