Tetëdhjetë e pesë qen janë shpëtuar nga një treg i njohur i mishit

Bota

Tetëdhjetë e pesë qen janë shpëtuar nga një treg i njohur i mishit

Më: 1 korrik 2019 Në ora: 15:20
Foto

Tetëdhjetë e pesë qen janë shpëtuar nga një treg i njohur i mishit të qenve ku konsumatorët zgjedhin nga kafshët e gjalla në kafaze që të theren me porosi.

Qentë, kryesisht përzierjet koreane Jindo, u liruan nga punëtorët bamirësie sot, pasi tregu i mishit të qenve në Gupo në Busan, Korenë e Jugut, u detyrua të mbyllet, përcjellë Indeksonline.

Ata u shpëtuan si pjesë e një goditjeje në tregtinë e mishit të qenve dhe u vendosën në strehimore të përkohshme.Qentë kishin jetuar gjithë jetën e tyre në kafaze dhe ishin lindur dhe edukuar në fermat e qenve për therje.

Vdekja nga elektroshoku është më e zakonshme, me qentë që zakonisht marrin deri në pesë minuta për të vdekur.Ka pasur edhe raste të qenve që kanë marrë deri në 20 minuta për të vdekur dhe varja është praktikuar gjithashtu. Kafshët janë vrarë në pamje të plotë të qenve të tjerë.

Tregu Gupo u mbyll si pjesë e një projekti të planifikimit urban për ta kthyer atë në një park publik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat