Situatë alarmante nga zjarret në Gjermani - Bota Sot
Situatë alarmante nga zjarret në Gjermani

Bota

Situatë alarmante nga zjarret në Gjermani

Më: 3 korrik 2019 Në ora: 07:10
Zjarr

Mijëra zjarrfikës, ushtarë dhe përfaqësues të mbrojtjes civile kanë dalur në mbrojtje edhe sot dhe po përballen me zjarret e mëdha që kanë kapluar Gjermaninë Veriore, në rajonin që përdoret për ushtrime ushtarake.

Zjarri në Luboten, rreth 170 kilometra në veriperëndim nga Berlini, është zjarri më i madh në historinë e shteti të përbashkët Meklenburg-Pomerani Perëndimore, shkruan agjencia e lajmeve AP.

Autoritetet kanë njoftuar se rreth 600 hektarë mal dhe kullosa janë goditur nga flaka e zjarreve.

Uji është lakuar nga shtrati i tij nga lumi Laba, ndërsa ushtria ka shpërndarë helikopterë dhe po përgatitet për të shuar zjarret.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...