Marrëveshja bërthamore, Britania e Madhe përpjekje për të zbutur tensionet me Iranin - Bota Sot
Marrëveshja bërthamore, Britania e Madhe përpjekje për të zbutur tensionet me Iranin

Bota

Marrëveshja bërthamore, Britania e Madhe përpjekje për të zbutur tensionet me Iranin

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 08:39
Ilustrim

Sekretari i Jashtëm Jeremy Hunt ka ndërmarrë një tjetër përpjekje për të ndaluar marrëveshjen bërthamore të Iranit, duke zgjidhur dhe lehtësuar tensionet në Gjirin Persik.

Hunt do të takojë Ministrat e Jashtëm të BE në Bruksel për të ngritur shqetësimin rreth mospërmbushjes së angazhimeve nga ana e Iranit.

Marrëveshja, e cila përfshin kufizimin e aktiviteteve bërthamore të Iranit në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ekonomike, u vu në pikëpyetje pas tërheqjes së SHBA në 2018.

Nisma e re vjen në mes të tensioneve të larta pasi Britania e Madhe kapi një tankist iranian të naftës.

Të shtunën, Hunt tha se çisterna e ndaluar nga Royal Marines më parë këtë muaj, mund të lirohet nëse Britania e Madhe sigurohet se  nafta që mbante nuk është e detyruar për Sirinë.

Në një takim të ministrave të Jashtëm të hënën, Hunt do të punojë me partnerët europianë të marrëveshjes - Francën dhe Gjermaninë - për të inkurajuar Iranin që t'i përmbahet premtimeve të tij.

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar përpara takimit, Britania, Franca dhe Gjermania përsëritën mbështetjen e tyre për marrëveshjen.

Por thanë se ishin "thellësisht të trazuar" nga ngjarjet e fundit në Gjirin Persik dhe "të shqetësuar" mbi marrëdhëniet SHBA-Iran.

"Ne besojmë se ka ardhur koha për të vepruar me përgjegjësi për të kërkuar një rrugë që ndalon përshkallëzimin e tensioneve dhe për të rifilluar dialogun.Rreziqet janë të tilla që është e nevojshme që të gjithë palët e interesuara të ndalojnë dhe të marrin në konsideratë pasojat e mundshme të veprimeve të tyre" thuhej në deklaratën e përbashkët.

Më parë këtë muaj, Irani shkeli marrëveshjen duke tejkaluar limitin e vendosur për pasurimin e uraniumit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat