Sulmi i Iranit në Perëndim rrit rreziqet e goditjeve ushtarake - Bota Sot
Sulmi i Iranit në Perëndim rrit rreziqet e goditjeve ushtarake

Bota

Sulmi i Iranit në Perëndim rrit rreziqet e goditjeve ushtarake

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 19:50
Foto

Në vend që të shqetësohej me një ushtri më të fortë të SHBA-së, Irani po përpiqet dhe nxit antagonistët e saj perëndimorë në mënyra të dizajnuara dukshëm për të shmangur shkaktimin e luftës, por megjithatë duket se rrisin rrezikun e gabimeve që mund të çojnë në një konflikt të armatosur me pasoja globale, shkruan AP.

Tensionet u ngritën të premten me Iranin duke raportuar se kishte kapur një cisternë me naftë me flamur britanik në Gjirin Persik, një ditë pasi Shtetet e Bashkuara thanë se shkatërroi një avion iranian që kishte fluturuar brenda rrezikut kërcënues të një anije lufte amerikane në Ngushticën e Hormuzit. Në qershor, iranianët hodhën poshtë një avion të marinës amerikane në të njëjtën zonë, duke nxitur presidentin Donald Trump të autorizonte një sulm ushtarak mbi Iranin, vetëm për ta thirrur atë në momentin e fundit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat