Irani arreston 17 agjentë të CIA-s - Bota Sot
Irani arreston 17 agjentë të CIA-s

Bota

Irani arreston 17 agjentë të CIA-s

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 19:35
Foto

Autoritetet iraniane kanë bërë të ditur se 17 persona u dënuan për spiunazh për Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA) të SHBA-ve.

Siç raportoi agjencia e lajmeve Fars, një zyrtar i inteligjencës iraniane ka theksuar se “vendimet për këto spiunë janë lëshuar dhe disa prej tyre do të ekzekutohen si korruptues në Tokë”.

Zyrtari tha se individët, të cilët u kapën vitin e kaluar, “kishin për detyrë të spiunonin qendrat e ndjeshme të vendit”.

Sipas zyrtarit, spiunët e kapur punonin në pozita të ndjeshme dhe jetësore në sektorit ekonomik, bërthamor, infrastrukturor, ushtarak, kibernetik, si dhe në atë privat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...