Finlandezët njerëzit më të lumtur në botë, shqiptarët gjendën në këtë pozitë - Bota Sot
Finlandezët njerëzit më të lumtur në botë, shqiptarët gjendën në këtë pozitë

Bota

Finlandezët njerëzit më të lumtur në botë, shqiptarët gjendën në këtë pozitë

Më: 26 korrik 2019 Në ora: 20:03
ilustrim

Çdo vit në ShBA botohet një sondazh për kombet më të lumtura në botë.

Në raportin e “World Hapiness Report”, të parët dolën qytetarët e Finlandës.

Ndërsa kosovarët ishin në pozitën e 46-të, kurse Serbia ishte në pozitën e 70-të, Mali i Zi në të 73-të, Kroacia 75-të, Bosnja dhe Hercegovina 78-të dhe Maqedonia Veriore në të 84-të.

Raporti ndërohet sipas ndihmave sociale, moshës, shëndetit, lirinë për të marrë një vendim dhe korrupsioni.

Në top 5she përveç Finalndës ishte edhe Danimarka, Norvegjia, Islanda dhe Holanada. 

Njerëzit më pak të lumtur ishin, qytetarët e Afrikës Jugore, Tanzanisë dhe Afganistanit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...