Shtrenjtohet nafta - Bota Sot
Shtrenjtohet nafta

Bota

Shtrenjtohet nafta

Më: 12 gusht 2019 Në ora: 17:40
Foto ilustruse

Çmimet e naftës shënuan sot ngritje përkundër shqetësimeve për një ngadalësim të ekonomisë globale dhe luftës së vazhdueshme tregtare midis SHBA-së dhe Kinës që ka zvogëluar kërkesën për lëndë të para siç është "ari i zi".

Nafta e papërpunuar e veriut u shtrenjtua për 22 centë në 58,75 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e lehtë amerikane (WTI) u rrit me 60 centë në 55.10 dollarë për fuçi.

"Ajo që kemi vërejtur kohët e fundit është një perceptim i ndryshëm i rrezikut në zona të ndryshme gjeografike. Shpesh, reagimet e çmimeve kur tregtohen në Azi ose Londër pasojnë nga reagimet kur bëjnë tregti në SHBA ", tha Emily Ashford nga Standard Charter.

Tremujori i tretë është zakonisht më i miri sa i përket kërkesës për naftë pasi drejtuesit e automjeteve largohen nga biznesi gjatë pushimeve verore, por një mosmarrëveshje tregtare midis SHBA-së dhe Kinës ka dobësuar kërkesën dhe ka bërë presion mbi çmimet e naftës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...