Forcat siriane fitojnë më shumë terren nga kryengritësit në veriperëndim - Bota Sot
Forcat siriane fitojnë më shumë terren nga kryengritësit në veriperëndim

Bota

Forcat siriane fitojnë më shumë terren nga kryengritësit në veriperëndim

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 12:59
Foto

Forcat siriane fituan më shumë terren nga kryengritësit në veriperëndim të vendit të enjten, duke u afruar më afër një qyteti të madh të mbajtur nga rebelët një ditë pasi militantët qëlluan një aeroplan luftarak qeveritar në zonë, shkruan AP.

Ofensiva qeveritare, e cila u intensifikua javën e kaluar, ka shpërngulur afro 100,000 njerëz gjatë katër ditëve të fundit, sipas Grupit të Koordinimit të Reagimit të Sirisë, një grup lehtësimi aktiv në veriperëndim të Sirisë.

Trupat siriane kanë qenë në ofensivë në Idlib dhe rrethinat e saj, kështjella e fundit kryesore e rebelëve në Siri, që nga 30 prilli. Rajoni është shtëpia e rreth 3 milion njerëzve, shumë prej tyre janë shpërngulur në betejat e tjera rreth vendit të shkatërruar nga lufta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...