Hakerët sulmojnë ueb faqen e Bankës Qendrore Evropiane - Bota Sot
Hakerët sulmojnë ueb faqen e Bankës Qendrore Evropiane

Bota

Hakerët sulmojnë ueb faqen e Bankës Qendrore Evropiane

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 17:21
Foto Ilustrim

Banka Qendrore Evropiane (ECB) ka shuar sot njërën nga ueb faqet e saj, pasi ishte sulmuar nga hakerët dhe infektuar me viruse.

ECB ka bërë të ditur se të dhënat e ndjeshme nuk janë rrezikuar, por ka mundësi të jenë vjedhur adresat e email-ave dhe emrat e parapaguesve të “Fjalorit të integruar mbi raportimin e bankave (BIRD)”, transmeton Reuters.

BIRD është njëra nga ueb faqet, të cilat banka qendrore e përdor për të ndihmuar bankat, në mënyrë që të përmbushin standardet e hulumtimeve, të cilat i konfirmojnë rregullatorët globalë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...