Zhyten pranë Titanikut, ekspertët trishtohen nga ajo çfarë gjejnë - Bota Sot
Zhyten pranë Titanikut, ekspertët trishtohen nga ajo çfarë gjejnë

Bota

Zhyten pranë Titanikut, ekspertët trishtohen nga ajo çfarë gjejnë

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 06:14
Foto

Një ekip ndërkombëtar eksploruesish janë zhytur deri pranë rrënojave të Titanikut në Oqeanin Atlantik.

Kjo ishte zhytja e parë në 15 vitet e fundit pranë anijes më të famshme në histori, por ekspertët janë trishtuar për faktin se aty kanë gjetur një strukturë, e cila po zhduket me shpejtësi.

Një prej detajeve interesante që është zhdukur është edhe vaska e kapitenit, e fotografuar gjatë ekspeditës së 1996, por që tani nuk gjendet më.

“Titaniku po i kthehet natyrës”, thotë historani Parks Stephenson.

Ekspertët paralajmërojnë se pjesë të rëndësishme të anijes do të zhduken së shpejti.

Titanik u mbyt në vitin 1912 në ujërat e ftohtë të Atlantikut, ndërkohë që në bord kishte 2,200 pasagjerë dhe personel.

Më shumë se 1500 njerëz gjetën vdekjen pasi anija u përplas me një ajsberg, 600km larg brigjeve të Kanadasë. Anija kishte destinacion final Nju Jorkun

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...