Zhyten pranë Titanikut, ekspertët trishtohen nga ajo çfarë gjejnë

Bota

Zhyten pranë Titanikut, ekspertët trishtohen nga ajo çfarë gjejnë

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 06:14
Foto

Një ekip ndërkombëtar eksploruesish janë zhytur deri pranë rrënojave të Titanikut në Oqeanin Atlantik.

Kjo ishte zhytja e parë në 15 vitet e fundit pranë anijes më të famshme në histori, por ekspertët janë trishtuar për faktin se aty kanë gjetur një strukturë, e cila po zhduket me shpejtësi.

Një prej detajeve interesante që është zhdukur është edhe vaska e kapitenit, e fotografuar gjatë ekspeditës së 1996, por që tani nuk gjendet më.

“Titaniku po i kthehet natyrës”, thotë historani Parks Stephenson.

Ekspertët paralajmërojnë se pjesë të rëndësishme të anijes do të zhduken së shpejti.

Titanik u mbyt në vitin 1912 në ujërat e ftohtë të Atlantikut, ndërkohë që në bord kishte 2,200 pasagjerë dhe personel.

Më shumë se 1500 njerëz gjetën vdekjen pasi anija u përplas me një ajsberg, 600km larg brigjeve të Kanadasë. Anija kishte destinacion final Nju Jorkun

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat