Australia dhe Vietnami shqetësohen për veprimet e Kinës në pjesën detare - Bota Sot
Australia dhe Vietnami shqetësohen për veprimet e Kinës në pjesën detare

Bota

Australia dhe Vietnami shqetësohen për veprimet e Kinës në pjesën detare

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 12:40
Scott Morrison dhe Nguyen Xuan Phuc

Australia dhe Vietnami të Premten shprehën shqetësimin serioz për tensionet në Detin e diskutueshëm të Kinës së Jugut, ku Hanoi thotë se anija e studimit të gazit në Kinë ka shkelur në territorin e saj dhe ka prishur aktivitetet e eksplorimit të Vietnamit, shkruan AP.

Kryeministri Australian Scott Morrison u takua në Hanoi me homologun e tij Nguyen Xuan Phuc dhe të dy krerët bënë thirrje për respektimin e ligjit ndërkombëtar dhe lirinë e lundrimit.

Më parë Shtetet e Bashkuara thanë se ishte thellësisht i shqetësuar që Kina po vazhdon të ndërhyjë në aktivitetet e naftës dhe gazit të gjatë të Vietnamit në zonën ekskluzive ekonomike të Vietnamit. Kina pretendon Detin e Kinës së Jugut praktikisht në tërësinë e saj dhe ka vendosur një anije studimi me përcjellje të armatosur në ujërat jashtë Vietnamit, duke injoruar thirrjet e Hanoi për të lënë zonën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...